Úspěšný rok 2021, kdy se nám dařilo na všech frontách, už se asi opakovat nebude, ale ani loňský rok nebyl pro hradišťský oddíl vůbec špatný. V lize ženy skončily stejně jako v předchozí sezóně na třetím místě tentokrát za AK Olomouc, což je slušný výsledek.

Na první kolo v Opavě odjela naše výprava značně oslabená. Zranění nebo školní povinnosti zabránili účasti Janě Poláškové, Káji Mitanové, Žofce Naňové, Terce Fuskové a Markétě Prášilové. Čtvrté místo tak nakonec bylo milým překvapením.

Poslední květnový víkend už se do Olomouce sjelo družstvo v plné síle a ani proměnlivé počasí občas proložené přeháňkou nezkazilo ženám skvělé druhé místo. Téměř všechny holky bodovaly a byla na nich vidět obrovská vůle po vítězství.

Třetí kolo proběhlo na domácím stadionu v Uherském Hradišti 11. června. Účast jsem čekala lepší, ale holky určitě nezklamaly, protože jsme v tabulce skončily opět druhé.

Poslední srpnové kolo mělo rozhodnout o postupu do baráže o extraligu. Tento sen se ale brzy rozplynul, protože z dvaceti přihlášených dorazilo do Břeclavi pouze 12 závodnic! 113 bodů stačilo jen na šesté místo, celkově jsme skončily „až“ třetí a na postup nám chybělo 24,5 bodu. Olomouc se na nás připravila a mohla slavit.

Kdo kolik získal bodů

Blanka Tomášková                                                                                    126 bodů

Ve všech kolech nás podržely vrhačky v čele s Bláňou, která byla v kladivu, kouli i disku suverénní. Stala se stejně jako v roce 2021 nejužitečnější závodnicí a nasbírala pro družstvo skoro třetinu všech bodů. Její bilance 31–33–31–31 bodů mluví za vše.

V ženské kategorii si jako jediná vylepšila svůj osobní halový rekord právě Blaženka. V Ostravě se jí podařilo zahodit kouli do vzdálenosti 14,46 m. Zúčastnila se MČR žen a MČR žen do 22 let, kde byla 5. v disku, 3. v kladivu a 2. v kouli. Dařilo se jí také na mezinárodní scéně. Na Mezistátním čtyřutkání do 22 let v Györu vyhrála vrh koulí výkonem 14,62 m a v kladivu skončila na 6. místě.

Viktorie Stašková                                                                                         69 bodů

Vikča naskočila do ligového kolotoče s plnou parádou a už v prvním kole získala 17 bodů. V Olomouci se dokonce stala druhou nejlepší bodující s 20 body, a ještě si stihla vylepšit osobáky v kladivu a disku. V Hradišti a Břeclavi se jí také dařilo a je na dobré cestě alespoň trochu nám nahradit Blanku Tomáškovou.

Viktória Strýčková ©                                                                                 4­1 bodů

Slovenská posila Viktória Strýčková se ukázala hned na prvním kole, kde zvítězila v běhu na 400 m. Na poloviční trať a do štafet už ale nenastoupila. Ten samý scénář se opakoval v druhém kole, pouze s příslibem, že doma nám Viki pomůže i na dvoustovce a ve štafetě. V Hradišti si natáhla sval a štafetu po mém naléhání alespoň doklusala do cíle. Do posledního kola už nenastoupila, přesto je pro nás Viki velkým přínosem.

Hana Kleiblová (H)                                                                                       40 bodů

Hance se v hradišťském dresu daří. Loni vzorně absolvovala všechna kola a nasbírala 40 bodů. Nejvíce se Hanči dařilo v hodu oštěpem a diskem, ale v Břeclavi se ukázala i jako dobrá běžkyně, když zaskakovala ve čtvrtkové štafetě za zraněnou Terku Fuskovou.

Vendula Lapčíková                                                                                       38 bodů

Venda představuje jistý přísun bodů. V Opavě získala 8 bodů, v Olomouci 10, doma 9 a v Břeclavi 11 bodů. I když byl její první a druhý trénink zároveň jejím prvním a druhým závodem, nebylo to vůbec poznat.

Žofia Naňová ©                                                                                           38 bodů

Žofčin zápas s větrem v běhu na 400 i 800 m dopadl v Olomouci dobře a získala nám 12 bodů. Nezklamala ani v Hradišti, kde ji celé družstvo povzbuzovalo na trati 800 i 5 000 m, kde doběhla na skvělém druhém místě. V posledním kole si pro změnu dala 3 000 m a s přehledem zvítězila.

Jana Polášková                                                                                               34 bodů

V Opavě nám chyběla řada opor, mezi nimiž byla i Janča Polášková. Družstvu to vynahradila ve druhém kole, kde nastoupila včetně štafety do čtyř disciplín. Na stovce překážek, v dálce, a v trojskoku posbírala 17 bodů. Domácí kolo opět vynechala, aby si na závěr sezóny naložila hned pět disciplín a získala pro družstvo individuálních 17 bodů. Zlepšit docházku a bude to dobré.

Klára Škrabalová                                                                                       23,5 bodů

Do ligové sezóny naskočila Klárka ve skvělé formě. Na severu Moravy ještě jako žákyně ve skoku o tyči vybojovala nečekané druhé místo. Stejně jako řada dalších závodnic se Klárka zařadila mezi stálé bodovačky, což potvrdila i v Olomouci. Stěžovala si na silný zadní vítr, ale dotáhla to nakonec na slušné páté místo. Doma se jí dařilo ze všech kol nejmíň, ale opět bodovala, stejně jako na posledním kole, kde vyskákala 5 bodů.

Karolína Mitanová                                                                                       19 bodů

Kájabyla v Olomouci zklamaná ze svého výkonu na 400 m, ale nebyl důvod. Po závodním výpadku zvládla i dvoustovku a dobrovolně se přihlásila kromě stovkové štafety i do čtvrkové. Čtvrtku si zaběhla i v Hradišti, kde skončila na pátém místě.

Karolína je skvělá závodnice a velká bojovnice. Věřím, že se brzo dostane do formy a pomůže nám v lize výrazněji, než se to povedlo loni.

Markéta Prášilová                                                                                     16,5 bodu

První kolo musela Makyna vynechat kvůli zranění, ale na druhém byste nepoznali, že měla nějaký zdravotní problém, protože cílovou čáru na 100 m prolétla na čtvrtém místě. V silném protivětru zvládla odběhnout i druhý úsek stovkové štafety. V Uherském Hradišti Markéta vyhrála druhý rozběh na 100 m, ve finále se jí nepodařilo zopakovat výborný čas z rozběhu a skončila čtvrtá. Dva bodíky si tato sprinterka připsala v Břeclavi.

Karolína Klišíková                                                                                        16 bodů

Závodící trenérka Kája Klišíková se několik sezón řadí mezi naše vrhačské opory. Nejvíce nám pomohla v Opavě, kde jsme to hodně potřebovaly. V druhém kole přidala čtyři body z hodu kladivem a nechyběla ani na domácí půdě, kde získala dalších pět bodů z kladiva a disku.

Adéla Müllerová                                                                                           16 bodů

Naší oštěpařské jedničce Ádi Müllerové se v Opavě nedařilo – skončila „až“ čtvrtá. Chuť si zpravila až doma, kde ji o 25 cm porazila její největší ligová soupeřka Petra Hanuliaková a Adéla tak vybojovala důležitých devět bodů. Loni se zúčastnila jen dvou kol, letos se určitě polepší. Musí.

Monika Železníková                                                                                    15 bodů

Poprvé se na dospěláckých závodech ukázaly naše dvě nejmladší závodnice – Lenka Bílková a Monika Železníková. Monča je ze sportovní rodiny, takže má doma velkou podporu. Zúčastnila se prvních tří kol a ve všech získala neuvěřitelných pět bodů. Hned na úvod si v běhu na 1 500 m vylepšila osobní rekord na skvělých 4:46,77 min. a doběhla mezi ženami na šestém místě. V Olomouci nedala šanci soupeřkám v druhém běhu osmistovky a celkově skončila v osobáku 2:18,98 min. na šestém místě. V Hradišti přesedlala na patnáctistovku a zase z toho byl úspěch. 

Barbora Mokrá ©                                                                                          9 bodů

Barču jsme si loni moc neužily. Absolvovala jen první kolo, na další dvě nemohla přijet a na cestě do Břeclavi ji zastavil defekt. V Opavě ale byla naší nejlepší oštěpařkou. Odstřelovala svůj osobní rekord a skončila na skvělém druhém místě.

Kateřina Škrabalová                                                                                      7 bodů

Kačka sice zabodovala jen v jednom kole, ale zato pořádně. V Olomouci se obětovala a zaběhla si nepopulární 3 000 m překážek. Statečně bojovala až do cíle a získala pro družstvo sedm velmi cenných bodů.

Natálie Novotná                                                                                               4 body

Zdravotní indispozice a následný odjezd na studijní pobyt vyřadili na velkou část sezóny Natku Novotnou. Z ligy stihla jen jedno kolo a z Opavy si odvezla čtyři body ze skoku o tyči.

Klára Kolajová                                                                                                 4 body

Univerzální běžkyně Klárka Kolajová umí zaběhnout tratě od 60 m po tři kilometry. V Olomouci si vybrala dvoustovku a byla to dobrá volba, protože zde získala bod. Na hradišťském stadionu si pro změnu dala stovku a čtvrtku. V nejkratším sprintu se probojovala do finále B a získala 3 body a ani na čtyřstovce nezůstala bez bodu.

Tereza Fusková                                                                                                  1 bod

Terku provázely v části sezóny problémy s bolavou nohou, takže se nemohla naplno zapojit do všech soutěží. Když už závodila, bylo na ní vidět, že běží opatrně, nebyl to ten její lehkonohý běh, na který jsme zvyklí. Na domácím stadioně se hecla a zaběhla si osmistovku, kde nakonec urvala jeden bodík. Terčiných 12 bodů ze sezóny 2021 nám v bodování moc chybělo.

Štafety

Ve všech kolech jsme nakonec vždy postavily jednu krátkou a jednu dlouhou štafetu a všechny štafety bodovaly. Nejaktivněji se do štafetových běhů zapojila Klárka Kolajová, která odběhla šest štafet, Áďa Fusková a Kája Mitanová čtyři, Makča Prášilová, Janča Polášková a Žofka Naňová tři atd.

Opava

4 × 100 m        Kolajová, Fusková A., Hříbková, Bílková              1 bod  

4 × 400 m        Železníková, Jurigová, Škrabalová K., Kolajová 6 bodů

Olomouc

4 × 100 m       Hříbková, Prášilová, Fusková A., Mitanová             6 bodů

4 × 400 m        Naňová, Kolajová, Polášková J., Mitanová              8 bodů

UH

4 × 100 m        Fusková A., Mitanová, Prášilová, Strýčková            6 bodů

4 × 400 m        Naňová, Kolajová, Železníková, Mitanová              7 bodů

Břeclav

4 × 100 m        Kolajová, Prášilová, Fusková A., Polášková J.         4 body

4 × 400 m        Naňová, Kolajová, Polášková J., Kleiblová              8 bodů

Liga v číslech

Na soupisce jsme měly 30 atletek, z toho 22 v lize závodilo.

Odpadlíci

V loňském roce kvůli rodičovským povinnostem v lize nenastoupila vrhačka Martina Hudáková. Na letošní soupisce už s ní opět počítáme.

V pouhých 20 letech ukončila atletickou kariéru sprinterka Markéta Juráková a už tak bídné řady běžců na krátké tratě opět prořídly.

Definitivně s atletikou skončila také nadějná kladivářka Natálie Nagyová.

Timea Zlatníková si ze dvou svých sportů vybrala házenou, takže už ji na oštěpařském rozběhu neuvidíme.

A rozloučila se s námi ještě běžkyně na dlouhé tratě Petra Čechová, kterou už nebudeme moct sledovat, jak do nekonečna krouží na ovále.

Nováčci

Naštěstí nám dorůstají nové talenty. Druhou nejvyšší atletickou soutěž v republice si vyzkoušely už zmiňované Lenka Bílková a Monika Železníková. Obě děvčata v lize bodovala a Monča dost výrazně.

Celkový počet bodů v individuálních disciplínách

1. Tomášková Blanka       126

2. Stašková Viktorie      69

3. Strýčková Viktória ©   41

4. Kleiblová Hana (H)          40

5. – 6. Lapčíková Vendula             38

5. – 6. Naňová Žofia ©                38

7. Polášková Jana              34

8. Škrabalová Klára            23,5

9. Mitanová Karolína           19

10. Prášilová Markéta            ­16,5

11. – 12. Klišíková Karolína              ­16

11. – 12. Müllerová Adéla                 16

13. Železníková Monika           15

14. Mokrá Barbora ©              9

15. Škrabalová Kateřina          7

16. – 17. Novotná Natálie                 4

16. – 17. Kolajová Klára                  4

18. Fusková Tereza               1

Bodující v individuálních disciplínách ve všech ligových kolech

Všech čtyřech kol se zúčastnilo pouze pět závodnic, které tímto velmi chválím – Blanka Tomášková, Vendula Lapčíková, Viktorie Stašková, Hana Kleiblová a Klára Škrabalová.

Body v jednotlivých kolech a umístění v průběžné tabulce

 1. kolo            4. m                 121 bodů
 2. kolo            2. m                 170 bodů
 3. kolo            2. m                 159 bodů
 4. kolo            6. m                 113 bodů

Celkové pořadí v I. lize žen

 1. TJ Sokol Opava                                                         813 bodů
 2. AK Olomouc, z. s.                                                      587,5 bodu
 3. AC Slovácká Slavia Uherské Hradiště, z. s.       563 bodů
 4. AC Moravská Slavia Brno, spolek                            530 bodů
 5. AK Olymp Brno, spolek                                            537,5 bodu
 6. TJ Lokomotiva Břeclav                                              447 bodů
 7. AK Zlín, z. s.                                                             409 bodů
 8. AA Zlínského kraje                                                   218 bodů

Sezóna 2023

 1. kolo            sobota           13. 5.                           Uherské Hradiště
 2. kolo            neděle             27. nebo 28. 5. Třinec
 3. kolo            sobota             24. 6.                           Olomouc
 4. kolo            sobota             19. 8.                           Břeclav

Všechny hostující budeme mít letos stejné (Kleiblová, Naňová, Mokrá, Strýčková).

Bohužel budeme velmi oslabeni ve vrzích, protože náš oddíl opustila Blanka Tomášková, která zamířila do Olomouce, kde bude studovat i trénovat. Blažence za celou hradišťskou éru děkujeme a přejeme hodně úspěchů v novém působišti.

Dalším oslabením je výpadek Vendy Lapčíkové. Letos podstoupí operaci kolene a na celou sezónu bude ze závodění vyřazena.

Trochu mě mrzí, že jsme loni nepostoupili do baráže, protože letos to určitě nedáme. Naším cílem tak bude udržet I. ligu a v tabulce se umístit na co nejvyšší příčce.

Do nadcházející sezóny přeji všem atletům hodně zdraví a sportovních úspěchů a trenérům pevné nervy.