Úspěšnou sobotu mají za sebou oba týmy Slovácké. V posledním ligovém kole v Břeclavi ženy skončily na třetím místě, muži na pátém a obě družstva tak zůstávají pro příští sezónu v I. lize.

Celkově v soutěži skončily ženy na čtvrtém místě za jasnými favority Olomoucí a Opavou a třetím Brnem, na které jim chyběly pouhé čtyři body! Muži jsou v celkovém pořadí pátí.

Minulý rok byla účast na čtvrtém kole mizerná, ale letos to byla úplně jiná písnička. Chyběli nám jenom někteří Slováci a zranění Peťa Meindlschmid a Áďa Müllerová. Všichni ve velmi horkém počasí makali a nechali na stadioně všechny své síly. Bylo to vidět i na výsledcích, protože všichni bez výjimky v lize bodovali.

ŽENY

Největší bodový přínos ženskému družstvu zaznamenala Vikča Stašková (Jan Horák). Už v úvodním kladivu se předvedla v super formě, skončila na druhém místě a posunula si osobák na 49,45 m. Padesátka určitě už brzo padne! Pak ještě přidala dvě pátá místa za disk a kouli, kde se pořád pere s technikou. Až to Vikča vyladí, budeme mít v oddíle druhou Bláňu Tomáškovou.

Čtyřiadvacet bodů vyběhaly Kája Mitanová (Ivan Ressler) a Žofka Naňová (SK).

Káju trenér neobvykle nasadil na 400 m překážek a byl to výborný tah. Karolína běžela fantasticky a s přehledem v této disciplíně zvítězila. Na své tradiční dvoustovce ještě přidala druhé místo, ale v horku se tak vydala, že jsem ji musela stáhnout ze štafety.

Skvělý běh břeclavským divákům předvedla také Žofka na osmistovce, kde si výrazně vylepšila osobní rekord na 2:09,17 min. a skončila druhá. A to ji ještě čekala nejdelší vypsaná trať na 5 000 m, kterou pořadatelé dali sadisticky na 12.40 h. Žofka si nasadila šiltovku a běžela si od začátku své tempo. Podle očekávání zvítězila, ale trochu ji rozbolelo koleno, takže jsme museli opět překopat štafetu. Obě holky ale měly i bez účasti ve štafetě nadmíru splněno.

Svého nejlepšího výsledku v první národní lize dosáhla v Břeclavi Terka Fusková (Ivan Ressler). Získala 20 bodů za čtvrté místo na osmistovce a výborné druhé místo na čtyřstovce v novém OR 56,77 s. Super!

Vrhačka Kája Klišíková (Jan Horák) nezklamala v hodu kladivem. Ke skvělému čtvrtému místu z této disciplíny přidala ještě dva bodíky z disku, kde se jí tolik nedařilo a zůstala daleko za svým osobákem.

Jedenácti bodů dosáhla rovněž Hanka Kleiblová (KRO – Vojtěch Březka). Před závodem se mi svěřila, že momentálně vůbec netrénovala, ale i přesto dokázala ukořistit čtyři body z úvodního oštěpu. Ještě lépe se jí dařilo v hodu diskem, kde skončila šestá hodem za 35 metrů. Technicky nepovedená koule jí žádný bod nepřinesla, ale i tak dobrých jedenáct bodů.

Áďa Fusková (Ivan Ressler) se časem pod 13 vteřin probojovala do béčkového finále na 100 m. Tam se ještě o kousíček zlepšila a doběhla druhá za 12,93 s. K pěti bodům z nejkratšího sprintu připojila další čtyři za skok do dálky, kde jí na finále chybělo jen osm centimetrů.

Devítibodového skóre dosáhla i Marťa Hudáková (Jan Horák). V hradišťské super disciplíně hodu kladivem obsadila páté místo a její nejdelší hod diskem stačil na jeden bod. Kouli v tom vedru s malým mimčem vzdala. Nedivím se.

Klárka Kolajová (Ivan Ressler) a Barča Mokrá (SK) to měly shodně po osmi bodech.

Klárka ve třetím běhu na 400 m v závěru hodně vytuhla a celkově její čas stačil na desáté místo. Na dvoustovce se v pořadí o dva stupínky zlepšila, a i když běžela v protivětru, vybojovala pět bodů.

Naše slovenská stálice Barča z pracovních důvodů nemá na trénování čas, ale vždycky přijede a vždycky nás v oštěpařském sektoru podrží. Absence tréninků je na její technice hodně vidět, ale i když se Bára nedostala za 40 metrů, stačilo to na páté místo.

Skokance Klárce Škrabalové (Jiří Brázdil) Břeclav nesedla. Z tyčkařského sektoru odcházela nějak brzo, takže bylo jasné, že to neklaplo. V dálce se nedostala za pět metrů a zůstala na chvostu startovního pole. Ale nějaký ten bodík byl, není každý den posvícení.

Obdivuji Kačku Škrabalovou (Ivan Ressler), do čeho všeho se nepustí. Aby nebylo Káji na překážkách smutno, dala si čtvrtku plotů s ní a vybojovala dva body.

Do finále B na 100 m proklouzla i druhá Áďa – Hříbková (Ivan Ressler). Zaběhla si letošní nejlepší čas a vyběhala nám cenný bodík.

Svou velkou premiéru si v ženské lize odbyla sympatická běžkyně Kája Šmatelková (Ivan Ressler). V devatenácti­členném poli běžkyň na 1 500 m se Kája rozhodně neztratila. Bohužel neběžela s nikým v kontaktu, ale snažili jsme se ji povzbuzovat, aby bojovala alespoň s časem. A Karolína tento boj vyhrála. Zaběhla si krásný osobáček 5:33,48 min. a nakonec nastoupila i do dlouhé štafety. Krásný vstup do dospělácké kategorie.

Štafetové běhy jsme s Ivošem Resslerem doslova lepili na poslední chvíli. Stovková štafeta byla ještě jakž takž, ale ze dvou čtvrtkových jsme po třech úpravách udělali jen jednu.

Krátká štafeta ve složení Kolajová – Bílková – Hříbková – Fusková Adéla zazářila. Holky běžely pěkně, i předávky proběhly v pohodě, když pominu Lenču Bílkovou, která se splašila a vystartovala o parník dřív. Třetí místo za Opavou a Olomoucí je skvělé!

Čtvrtkových štafet nastoupilo jen šest, takže škoda, že jsme nepostavily obě, byly by to body zadarmo. Nakonec holky nastoupily ve složení Fusková Tereza – Bílková – Škrabalová Klára – Šmatelková a všechny běžely, co jim zbývající síly stačily. Když vystartovala s kolíkem Terka, někdo z davu se nás zeptal: „Co jí dáváte?“, taková to byla rychlost. Jen o fous nás porazil Olymp, děvčata tak skončila na čtvrtém místě.

MUŽI

Hvězdou dne se stal s 35 individuálními body Jakub Kunt (Jiří Brázdil), který vyhrál jednu disciplínu a v dalších dvou skončil druhý. Kuba byl dokonce nejlepším bodujícím mužem celé soutěže. Ve skoku do dálky absolvoval jen tři pokusy, protože ho čekaly včetně štafet ještě čtyři disciplíny. Za absolutního bezvětří Kuba posledním skokem dolétl na 698 cm a 11 bodů bylo v kapse. Stejnou strategii zvolil i ve výškařském sektoru. 185 cm i 194 cm dal na první dobrou a dva metry s jednou opravou. Ostatní pokusy vynechal a ukončil soutěž na druhém místě. V trojskoku absolvoval pět pokusů, protože to byla poslední skokanská disciplína a tribuna vrhla konečně trochu stínu na dráhu, takže se bylo kam schovat (rozhodčí jaksi zapomněli postavit závodníkům v sektorech stany). Pátý pokus Kuba hecl a skočil za 15 metrů, což v pohodě stačilo na vítězství.

Hořkosladkou příchuť mělo vystoupení naší běžecké hvězdy Tomáše Habarty (Ivan Ressler). Naposled se totiž představil v lize v hradišťském dresu, na podzim zamíří hostovat v extralize do pražské Dukly. Tom v běhu na 3 000 m odvedl šestnáctičlenné pole atletů do cíle v čase 8:42,75 min. a připsal si první triumf. Jak už všichni tušíte, stejná situace se opakovala v běhu na 1 500 m. Na patnáctistovce startovali dva rychlí běžci mimo bodování a Ťopek se s nimi krásně vyvezl. Jako jediný z bodovaných se dostal pod čtyři minuty (3:59,82 min.) a zopakoval umístění z trojky. Tom se už teď nesmazatelně zapsal do historie Slovácké Slavie a určitě se v individuálních startech za Slováckou ještě porve o mistrovské medaile. V jeho další kariéře mu budeme držet palce!

Obrovský pokrok je vidět na výkonnosti Filipa Hanáčka (Ivan Ressler). Filda odstartoval přehlídku vylepšených osobních rekordů během na 400 m, kde skončil celkově čtvrtý v čase 49,46 s. Na poloviční trati svůj rozběh suverénně vyhrál a jeho čas 22,32 s stačil na třetí místo. Mazec!

Jedenáct bodů vyházel pro mužský tým Dominik Sokola (KRO). V kladivářském kruhu se nemohl srovnat a všechny pokusy skončily mimo výseč, zato v oštěpu nás potěšil druhým místem, protože se kromě vítězného Čači dostal jako jediný za 60 m.

V letošní sezóně poprvé a zároveň naposled oblékl hradišťský dres Tomáš Košík (SK). Tom celou sezónu bojuje se svalovým zraněním, ale vedoucí mužů Robert Sklenář ho povolal do boje, protože nám chyběli dva slovenští závodníci. Tomáš si pro jistotu zaběhl pouze nejkratší sprint. Už v rozběhu bylo vidět, že běží zadrženě, ale čas 11,03 s mu s přehledem zajistil postup do finále A. V něm už to trochu víc pustil a 10,87 s nakonec stačilo na druhé místo, takže pro družstvo skvělých 11 bodů. Příští rok snad bude Tomáš závodit víc, kvalitní sprinter nám chybí.

O devět bodů se zasloužil Šimon Pekař (Jiří Brázdil). Šimonovi se nepovedl skok do dálky. Nedostal se ani do finále a 628 cm je na jeho možnosti podprůměrný výkon. O poznání lepší bylo jeho představení v trojskoku. Doskočil na značku 13,94 m, a to mu zajistilo sedmé místo mezi nejlepšími trojskokany. Kdyby tolik dobrovolně nechodil na sluníčko, byly by jeho výkony mnohem lepší. Před štafetami se nám málem uvařil.

V technikách získali osm bodů oštěpař a teď už i dálkař Štěpán Šípek (Robert Sklenář) a vrhač Adam Horák (Jan Horák).

Dálkařský sektor si Štěpán Šípek vyzkoušel už při mládežnických soutěžích, ale tuto disciplínu vůbec netrénuje, takže jeho technické chyby musíme pominout. Přesto se na jeho skákání dalo dívat a co víc, Štěpán málem proklouzl do velkého finále. Nejlepších 631 cm znamenalo deváté místo, vyrovnaný OR a skvělé čtyři body. Snad to začneme trénovat? Stejný flek Štěpán obsadil v hodu osmisetgramovým oštěpem. Ale tady trenér čekal rozhodně víc, minimálně postup do nejlepší osmičky. V hodech byly technické chyby a chybělo tomu závodní zapálení, energie.

Adam Horák se chtěl v Břeclavi pořádně ohřát, tak si dal rovnou všechny tři vrhačské starty. Jako kladivář byl nejúspěšnější. Nářadí zahodil do vzdálenosti 43,08 m, což znamenalo skvělé páté místo. V kouli a disku to na body nestačilo, ale musíme uznat, že vrhači to měli v sobotu nejhorší. Neměli se kam schovat a po celou dobu soutěží museli zůstat na úmorném slunci v závodních sektorech.

Mikuláš Petřík (Jiří Brázdil) při skákání do dálky bojoval s technikou. Na odraze byl hodně v záklonu a naděje na lepší výkon než 604 cm a nějaký ten bod se brzy rozplynula. Spravil si chuť aspoň ve výšce, kde na třetí pokus překonal 188 cm. Na další postupnou výšku už nedosáhl a odnesl si tak pět bodů za osmé místo.

Svůj vlastní fanklub si do rozpálené Břeclavi přivezl Ondřej Mezulianik (Ivan Ressler). Ten Ondru povzbuzoval kromě štafet v individuálním startu na 400 m a povzbuzoval dobře, protože Ondra si zaběhl osobák 52,28 s a jako bonus ještě získal tři body.

Velmi nenápadným, ale platným závodníkem Slovácké je Patrik Šimeček (Jan Horák). Abyste Paťu viděli, musíte si zajít do kladivářského sektoru, protože jinak nemáte šanci. Paťa přijede, odháže, udělá body a odjede. Ani na čtvrtém kole tomu nebylo jinak.

Jirka Lorenc (Ivan Ressler) a Martin Macháň (Ivan Ressler) sice na individuální body nedosáhli, ale byli důležitou součástí úspěšné B štafety na 4 × 400 m. Jirka se hned při výběhu od startovní čáry běhu na 800 m dostal do kontaktu s klubkem závodníků, to ho rozhodilo a už se nepropracoval dopředu. Aspoň na čtvrtce si užil svou vlastní dráhu. Martin si zaběhl první rozběh na 100 m za 12,23 s. Na bodované příčky je potřeba mít časy pod 12 sekund, ale Martin je šikovný a pracovitý sprinter a určitě se bude dál zlepšovat.

Sprinterská štafeta Pekař – Kunt – Mezulianik – Hanáček o prsa prohrála s Univerzitou Brno a odvezla si z jihu Moravy výborné druhé místo.

Muži dali dohromady dvě čtvrtkové štafety a obě bodovaly. Áčkovou rozbíhal Ondra Mezulianik, následoval Filip Hanáček, Kuba Kunt a finišmanem byl Tom Habarta. Všichni běželi na hranici svých sil, a nakonec urvali páté místo. Štafeta B v o něco méně hvězdném složení Pekař – Lorenc – Šípek – Macháň vybojovala tři body.

ZÁVĚREM

Děkujeme všem trenérům, jmenovitě Ivanu Resslerovi, Jiřímu Brázdilovi, Janu Horákovi a Robertu Sklenářovi a všem jejich svěřencům. Vedení klubu za nezbytnou podporu a servis, rozhodčím za pomoc při pořádání prvního kola a všem rodinným příslušníkům a příznivcům atletiky za jejich fandění, které závodníky žene k lepším výkonům.

V úvodních ligových kolech to sice s našimi družstvy vypadalo všelijak, ale nakonec to dopadlo dobře. Myslím, že se sebou můžeme být všichni spokojeni a těšit se na příští rok opět v druhé nejvyšší národní soutěži dospělých.