3. kolo I. ligy mužů a žen

Na poslední předprázdninové kolo se ligoví závodníci sjeli do Olomouce. Trošku se ochladilo a rozfoukal se vítr, ale jinak bylo docela příjemně. Škoda, že závody dost výrazně narušoval bigbít z amfiteátru, takže nebylo slyšet rozhlas a závodníci v blocích měli co dělat, aby vystartovali na povel.

Ženy

Ženy ani tentokrát nepřijely v kompletním složení. Holky Fuskovi odjely na školní výlet, Viktória Strýčková se omluvila kvůli státnicím a Kája Mitanová reprezentovala na mezistátním utkání. Ze všech družstev jsme měly spolu s Břeclaví nejmenší počet závodnic – 14, přesto jsme skončily čtvrté se 151 body a po minulém posledním místě to byla příjemná změna. Průběžně jsou ženy na pátém místě, ale pokud se v srpnu sejdou všechny klíčové závodnice, můžeme skončit i třetí.

Nejlepší závodnice Vikča Stašková získala 27 bodů. V hodu kladivem, diskem i ve vrhu koulí skončila shodně čtvrtá. Disk dokázala poslat za magickou čtyřicítku a vylepšila si osobák na 41,11 m. Ale Vikina má všude ještě velké rezervy a letos se určitě dočkáme ještě lepších výsledků.

K naší velké radosti se do ligových bojů konečně zapojila i Žofka Naňová. Vyhrála běh na 1 500 m a na osmistovce doběhla druhá. Celou si ji odtáhla, ale ve finiši jí došlo a na břeclavskou závodnici už nestačila. Kvůli absenci Káji Mitanové jsme Žofku zapojili i do dlouhé štafety. Byl to dobrý tah, Žofka pro družstvo získala celkem 26 bodů. Až v autě na zpáteční cestě jsem se dozvěděla, že Žofka v pátek večer přijela z ME družstev, kde běžela 5 000 m a 1 500 m. Je to ďáblice!

Po patnácti bodech si připsaly Hanka Kleiblová a Jana Polášková. Hanči se nejvíce povedl disk, kde si zlepšila letošňák na 38,19 m. V oštěpařském sektoru trochu bojovala s technikou a skončila sedmá. Z koule si pak odnesla nečekaný bodík. Janča se v obou skokanských disciplínách dostala do finále. V dálce hodně foukalo a hodně se přešlapovalo, trojskok už byl klidnější a výkony vyrovnané. Jana nám pomohla i v obou štafetách. I když si před nimi postěžovala, že necítí nohy, zvládla je na jedničku. Zase se budu opakovat, ale je velká škoda, že netrénuje, protože to by bylo úplně jiné kafe!

Oštěpařka Adéla Müllerová si nechala změřit jen dva pokusy, s délkou ostatních nebyla spokojená. My taky moc ne, Áďa zase začala ušlapovat, nehlídala si spičku a to je v protivětru průšvih. Výkon 42,77 m stačil na třetí místo. V kouli o jednu příčku neproklouzla do finále, ale čtyři body bereme.

Kája Klišíková se ukázala v kladivu ve svém nejlepším letošním výsledku 46,89 m a dostala se na třetí místo. Letošňák si hodila i diskem a přispěla týmu třinácti body.

Klárce Škrabalové se letos moc nedaří ve skoku do dálky, ale zato v tyčce je stále lepší a lepší. Potvrdila to i v Olomouci, kde zapsala 3,03 m a skvělé třetí místo.

Oštěpařka Barča Mokrá také nebyla se svým výsledkem z této disciplíny spokojená. Ani se nepřiblížila ke čtyřiceti metrům a páté místo pro ni bylo zklamáním, protože bývá zvyklá bojovat o první příčky.

Do první šestky mezi kladivářkami se dostaly tři závodnice Slovácké. Mezi nimi i Martina Hudáková výkonem 45,55 m. V disku to na finále ani na body nestačilo, ale sedm bodů z kladiva Marťu omlouvá.

Monča Železníková celý den nervózně očekávala svůj závod na 1 500 m, který se běžel až o čtvrt na čtyři. Statečně se držela v polovině nabitého startovního pole a získala krásné čtyři body. Výborně běžela také v dlouhé štafetě a v celkovém součtu získala šest bodů.

Sprinterka Klárka Kolajová se probojovala na nejkratší distanci do finále B. Časy z obou běhů byly o něco horší než minule, ještě to chce dopilovat techniku běhu a bude to mnohem lepší. To samé platí pro dvoustovku. Nakonec z toho byly dva bodíky za sprinty a dva ze štafety.

Lenču Bílkovou jsme si takticky pošetřily na obě štafety, kde byl bodový příslib větší než v individuálních sprintech. A vyplatilo se. Štafety 4 × 100 m i 4 × 400 m doběhly na pátém místě a důležitých 16 bodů bylo v kapse.

Další sprinterská naděje Áďa Hříbková si zaběhla to samé co Klárka. Nejvíce se jí dařilo na dvoustovce, kde si posunula osobní rekord na 26,97 s a byla účastnicí úspěšné krátké štafety. Předávky holky tentokrát zvládly s přehledem a odrazilo se to i na výsledku.

Běh na 1 500 m absolvovala Kačka Škrabalová. Tato trať je na ni moc rychlá a bylo to vidět. Její specialitou jsou stýply, ve kterých vždy boduje. Příště si možná vyzkouší překážky, protože ty jí sedí nejvíce.

Teď jen neusnout na vavřínech a 19. srpna očekávám všechny v Břeclavi. Třetí místo bude naše!!!

Muži

Třetí kolo v podání mužů bylo napínavé až do konce. Před závěrečnými štafetami se pánové drželi na sedmém místě o půl bodu před posledním Zlínem a stůj co stůj chtěli tuto pozici uhájit. Díky skvělým výkonům v obou štafetách se jim to nakonec o tři body povedlo. I mužům chyběly opory družstva jako Kuba Kunt, který reprezentoval na ME družstev a Šimon Pekař na mezistátku v Banské Bystrici.

Po minulém úspěchu na dvoustovce se trenér Jirka Brázdil rozhodl nasadit Petra Meindlschmida i na poloviční trať. Vedoucí družstva mužů Robert Sklenář mu do přihlášky napsal smyšlený čas 10,77, protože Peťa stovku běžel jenom jednou před třemi lety na krajských přeborech. No a téměř to trefil. Peťa v rozběhu zaběhl trať za 10,70 s a kvalifikoval se z prvního místa do finále A. Vítr foukal 1,5 m/s do zad, takže z toho byl krásný osobáček. Ve finále B Peťa trošku zaspal na startu, ale postupně se propracoval až na první místo a cíl protnul v čase 10,65 s (vítr +2,2 m/s). Tak to jsme teda valili oči! Ve skoku do dálky zaostal jen deset centimetrů za vítězným borcem z místního oddílu a za 727 cm bral 11 bodů. Další vítězství a zároveň i vylepšení OR zaznamenal na dvoustovce (21,43 s) a družstvu vybojoval skvělých 37 bodů.

Dvanáct a půl kolečka kroužení na ovále si užil Tomáš Habarta. Ťopek si od začátku držel své tempo a s velkým přehledem vyhrál pětku v osobním rekordu 14:42,59 min. Běhání si užil až do konce závodů, protože se představil jako finishman ve čtvrtkové štafetě, ale navíc i ve stovkové. Nejsou lidi.

Mezi oštěpaři to tentokrát Ondra Bartoň neměl vůbec lehké. Za Havířov nastoupil sedmdesátimetrový Čača a celou soutěž hrál s Ondrou přetahovanou. Posledním pokusem Ondru o metr přehodil a ten se tak musel spokojit se stříbrem a jedenácti body.

Štěpán Šípek si hodil o 100 g těžším oštěpem a bylo z toho čtvrté místo a devět bodů. Zařadil se tak hned za Ondru a Dominika. Klukům pak ještě rozběhl štafetu na 4 × 100 m, která doběhla šestá.

Další oštěpař Dominik Sokola si na start závodů hodil kladivem, ale ani jeho letošní nejlepší výkon nestačil na bodované místo. Pochlapil se ale ve své hlavní disciplíně, kde skončil třetí také v letošňáku 62,32 m. Je zpátky.

Vrhač Adam Horák měl přihlášeny tři disciplíny, ale výkon jsme zaznamenali pouze v kladivu, protože ve vrhu koulí třikrát přešlápl a do disku už nenastoupil. V kladivářské kleci se mu ovšem dařilo. 43,49 byl letos jeho nejdelším hodem a znamenal šesté místo v soutěži.

Ondra Mezulianik zvítězil ve třetím běhu na 400 m, ale mezi muži na bod nedosáhl. Pomohl ale k úspěchu oběma štafetám a z Olomouce si odvezl čtyři body.

To samé platí o Martinu Macháňovi. Je to zaměřením sprinter – také se představil na startu stovky, kde se vytáhl s rychlejšími soupeři a zaběhl si osobní rekord 12,19 s. Trenér Ivoš Ressler ho pak nasadil vedle stovkové i na dlouhou štafetu. Trošku se bál, aby to Martin nepřepálil, ale nakonec to dopadlo dobře.

Na třetím kole si pořádně zaběhal Jirka Lorenc. Stihl start na 400 a 800 m, kde vybojoval bod a čtvrtku si zopakoval ještě ve štafetě, která díky čtvrtému místu udržela muže na sedmém místě.

Čtveřici hradišťských oštěpařů uzavíral na desátém místě Marek Janás. Marek se naplno věnuje práci, takže na trénování nezbývá tolik času. Ale když už si přijde zaházet, vypadá to velice dobře, tak uvidíme, co ještě do konce závodní sezóny předvede.

Všichni přihlášení muži v kole bodovali a výjimkou nebyl ani kladivář Patrik Šimeček. Paťu jsem ani neviděla – přijel, hodil a odjel. Nedostal se sice do finále, ale tři body dobré na to, že Paťa téměř vůbec netrénuje.

Filip Hanáček byl sice přihlášený na 400 m, ale ještě doléčuje zranění třísla z Julisky, takže do Olomouce vůbec nedorazil.

Držte nám palce na posledním kole v Břeclavi, kde budou ženy i muži bojovat o co nejlepší pozici v prvoligové tabulce.