Pražská Juliska hostila o uplynulém víkendu Mistrovství České republiky dorostu a juniorů. Sobotní odpolední program byl značně ovlivněn silnými dešťovými přeháňkami, naopak v neděli panovaly tropy a mistrovství tak zažilo řadu hodnotných výkonů.
Atleti Slovácké Slavie se mezi 142 soupeřícími týmy určitě neztratili. Právě naopak. Se sedmi medailemi se v celkovém hodnocení umístili na krásném třináctém místě a stali se za Porubou a Kopřivnicí třetím nejúspěšnějším moravským oddílem!
PETR MEINDLSCHMID (Jiří Brázdil)
Hvězdou mistráků se stal Peťa, který se zasloužil o obě naše zlaté medaile. V sobotu se v dešti trápil v dálkařském sektoru, ale pátý skok mu vyšel, skvělý výkon 754 cm ho katapultoval do čela dorosteneckého závodu a s odstupem necelých 40 cm zvítězil.
V nedělním programu absolvoval rozběh na 200 m, ve kterém měl od trenéra Jirky Brázdila jasné instrukce. Hlavně neulít start, první stovku napálit a pak už si jen hlídat postup. Peťa všechny úkoly splnil a ve vypuštěném závěru si z prvního místa v čase 21,70 s zajistil hladký postup mezi nejlepší osmičku. Finálový běh byl hodně křečovitý, ale Peťa potvrdil roli favorita a dvoustovku vyhrál (21,75 s).
KAROLÍNA MITANOVÁ (Ivan Ressler)
Dvě medaile se podařilo ukořistit i Káji Mitanové, která měla přihlášku na 200 a 400 m a plánovala se zapojit i do dlouhé reprezentační štafety. Její start nakonec trenéři zrušili a Karolína se tak mohla plně soustředit na své individuální závody.
V sobotním rozběhu čtvrtky si z prvního místa v uvolněném běhu pohlídala postup a dobrou startovní pozici do finále. Náročný nedělní program Kája zvládla bravurně. V poledním rozběhu na 200 m skončila druhá v novém osobáčku 24,52 s a postoupila přímo do odpoledního finále.
Následoval finálový běh na 400 m, který Kája fantasticky rozběhla, a i když v cíli mohutně finišovala, zlato jí o tři setinky uniklo. To Káju nemuselo vůbec mrzet, protože si posunula osobní rekord na 54,15 s, vybojovala ve strhujícím závodě stříbrnou medaili a jako třešničku na dortu splnila limit na ME juniorů v Jeruzalémě.
Za 40 minut jí čekal poslední vrchol – finále běhu na 200 m. Kája si dala rychlou masáž a plná euforie ze čtyřstovky nastoupila na poloviční trať. Nevěřili jsme vlastím očím, když se ve finiši protlačila na třetí pozici a opět si zlepšila osobní rekord na 24,36 s. Wau!
TEREZA FUSKOVÁ (Ivan Ressler)
Dorostenka Terezka Fusková také nenechala nic náhodě, svůj rozběh na 800 m vyhrála a zajistila si přímý postup do bojů o medaile. Českobudějovická Adéla Holubová nastupovala do finále jako favoritka a svou roli také potvrdila. Ale byly tu ještě dvě medaile a jednu z nich chtěla Terka. Skvělá závodní atmosféra Terezku hnala do cíle. Porazila všechny ostatní soupeřky a byla z toho stříbrná medaile a vylepšený osobní rekord na 2:10,67 min.
ADÉLA MÜLLEROVÁ (Robert Sklenář)
Áďa nastupovala do oštěpařského sektoru jako nejvýše nasazená juniorka. Přesto jsme byli v odhadu jejího výkonu opatrní, protože se jí už delší dobu nedaří tak, jak bychom si přáli. Celou dosavadní sezónu se potýkala s technikou, a navíc ji začalo trápit bolavé rameno. Adéla je ale závodní typ a na mistrovstvích se umí hecnout. Trochu jsme si oddychli, když první pokus zamířil za čtyřicetimetrovou hranici. Všechny hody sice letěly za 40, ale ani jeden dost daleko na zlato. V posledním pokusu si Áďa nepohlídala špičku a daleký hod ke 49 metrům skončil těsně za výsečí. Na bronzovou medaili jejích 45,90 m sice stačilo, ale Áďa byla zklamaná, protože chtěla zlato. Pozitivní je, že už neušlapuje a dostala impuls k dalšímu zlepšování, takže zbytek sezóny určitě nevzdá a už se těší do Olomouce na ligu. Kaňkou při předávání medaile bylo zkomolené trenérovo jméno, ale už jsme si za ty roky zvykli, že pane Skleno. 😊
ŠIMON PEKAŘ (Jiří Brázdil)
Trojskokanským medailistou se stal v novém osobním rekordu Šimon Pekař. Šimi chodil v sektoru jako lev v kleci, až ho musel trenér vyhnat z ostrého sluníčka pod stan. Bylo na něm vidět, jak moc chce, rozcvičoval se dvě hodiny před závodem a byl nahecovaný jak nikdy. Nad technikou sice trenér bědoval, protože Šimon byl při doskoku většinou v záklonu, přesto dokázal v téměř ideálních závodních podmínkách dolétnout na 14,45 m, a to stačilo na bronzovou medaili a nový OR. A mohlo to být i stříbro, protože poslední pokus Šimon trefil předpisově, vypadalo to tak na 14,90, ale z nepochopitelných důvodů skok zabalil.
Šimiho jsme mohli vidět i ve skoku do dálky, kde se probojoval do finále. Satanský výkon 666 cm ze třetí série byl jeho nejlepším. Finále skákal do protivětru, takže už se nezlepšil a skončil na osmém místě.
VIKTORIE STAŠKOVÁ (Jan Horák)
Nejvíce disciplín si na svá bedra naložila naše nejtalentovanější vrhačka Vikča Stašková. Představila se v hodu diskem, kladivem a ve vrhu koulí.
Nejméně se jí dařilo v koulařském sektoru, kde zaostala metr za osobním rekordem a skončila na chvostu tabulky. Jiné to už bylo v disku a kladivu, které jsou jejími hlavními disciplínami.
Diskařský sektor, který v sobotu neustále zkrápěl déšť, nebyl ideální. Závod odstartoval se zpožděním a holky se musely poprat s mokrým kruhem a klouzavými disky. Trenér Honza Horák se Vikči snažil radit v technice, protože se dostávala hodně do předklonu. Vikině vyšel nejlépe hned úvodní hod dlouhý 40,36 m. Zajistila si jím čtvrté místo a vylepšila si osobní rekord. Druhým pokusem už se nezlepšila a ostatní hody přešlápla. Mrzela ji bramborová medaile, ale osobák a finále se počítá.
Juniorský hod kladivem pořadatelé naplánovali na netradiční čas – házelo se v neděli v 18.10, což nám Moravákům moc po chuti nebylo, když si představíme tu cestu domů a pondělní vstávání do školy a do práce. I v kladivu Vikča zabojovala, dostala se do finále a čtvrtým pokusem 46,60 m se posunula na celkové šesté místo.
KLÁRA ŠKRABALOVÁ (Jiří Brázdil)
Náročné závodní podmínky si „užila“ také Klárka. Pořadatelé nestíhali zakrývat doskočiště na skoku o tyči, takže holky se po odloženém začátku soutěže hned prvním rozcvičovacím pokusem namočily od hlavy až k patě.
Klárka sice zavírala stadion, ale stálo to za to, protože si na mistrovství vylepšila osobní rekord (o cenťáček) na 315 cm a stala se pátou nejlepší dorostenkou ve skoku o tyči.
ŠTĚPÁN ŠÍPEK (Robert Sklenář)
Zklamáním bylo pro trenéra Roberta Sklenáře vystoupení jeho nejlepšího svěřence Štěpána Šípka. Oba účastníci MČR (Štěpán a Adéla) mají podle jeho slov natrénováno jako nikdy předtím. Robert tak očekával u obou oštěpařů rapidní posun ve výkonnosti.
Štěpánovi to letos nejde podle představ, potýká se s technikou a upnul se na achilovku, která ho pobolívá. V rozhazování posílal nářadí lehce za 60 m, a tak jsme si už mnuli ruce, že se to dnes zlomí. Přišel závod, Štěpán jako by přepnul a vůbec se nepotkával s technikou, nedělal, co mu trenér radil a prostě to nešlo. Průměrný výkon 62,44 m stačil jen na páté místo, přitom Štěpán má osobák o deset metrů dál!
Na zpáteční cestě si všechno s trenérem probrali a Štěpán určitě nehází flintu do žita. Sezóna ještě zdaleka nekončí a v Olomouci se oštěpařům vždy daří, takže budeme doufat v comeback třeba na třetím kole I. ligy.
KLÁRA KOLAJOVÁ a ADÉLA FUSKOVÁ (Ivan Ressler)
Dorostenky Klára Kolajová a Adéla Fusková si jely do Prahy zaběhnout co nejlepší čas na stovce. A povedlo se.
Klárka do rozběhu vyfasovala Terezii Táborskou, která se ve finále stala mistryní ČR a možná i to jí pomohlo ke skvělému času 12,52 s a vylepšenému osobnímu rekordu. Takže úkol splněn.
Stejně dobře si počínala v úvodním rozběhu stovky Áďa Fusková. Také se vytáhla s rychlejšími soupeřkami až k výkonu 12,57 s a taktéž si zlepšila dosud platný osobáček 12,64 s.
Holky měly v obou bězích stejný vítr +1,1 m/s, takže regulérní výkony, ale bohužel také stejně bídné startovní reakce 0,34. Snad se domluvily. To by mě zajímalo, jaké by z toho byly výkony, kdyby na startu nezaspaly…
Každopádně je super, že se obě každým závodem zlepšují, snad se blýská na lepší časy a konečně nám dorůstají další kvalitní sprinterky.
ONDŘEJ MEZULIANIK (Ivan Ressler)
Ondra si na stadionu Dukly dal rozběh na 400 m dorostenců. Na finále by si musel zlepšit osobní rekord o víc než vteřinu, takže si stejně jako sprinterky jel na MČR pro dobrý čas. Před startem se stačil se všemi čtvrtkaři pozdravit, běžel statečně a bojoval až do cíle, ale na soupeře to nestačilo. Jestli je spokojený s časem 53,37 min. se ho můžete zeptat sami. Tipla bych, že si myslel na víc.
FILIP HANÁČEK (Ivan Ressler)
Fildovi mistráky nevyšly. Nedokázal se vypořádat se škaredým počasím a hned v úvodním pokusu skoku do dálky si natáhl tříslo a závod nedokončil. Zdraví je přednější, takže trenér odpískal jeho účast v běhu na 400 m. Filip aspoň fandil kamarádům a věříme, že se dá do sobotní ligy do kupy.
ŠTAFETA 4 × 100 m (Ivan Ressler)
Dorostenky ve složení Klárka Kolajová, Áďa Hříbková, Lenča Bílková a Áďa Fusková náš oddíl reprezentovaly v krátké štafetě. Holky startovaly až o půl sedmé večer, ale vyplatilo se počkat. Všechny účastnice běžely rychle, jen druhá a třetí předávka by chtěly doladit. Výsledný čas 49,11 s byl tak dobrý, že jsme hned museli zkontrolovat hodnotu dosavadního oddílového rekordu. A co byste řekli? No jo, je to tak, holky vylepšily dorostenecký oddílový rekord a vymazaly taková jména jako Kateřina Vávrová a Štěpánka Kolářová.
Děkujeme všem závodníkům a trenérům za reprezentaci oddílu, medailistům blahopřejeme a těm méně úspěšným držíme palce v následujících závodech. Znáte to – co se nám nepovedlo dnes tady, může se nám povést zítra jinde.
Další fotky dodáme, buďte trpěliví.